1 Decembrie – Ziua Naţională a României, sărbătorită la Giurgiu

Anul acesta, Ziua Naţională a României va fi sărbătorită cu mare fast la Giurgiu. Pe lângă renumita paradă militară şi tradiţionalele ceremoniale cuprinzând depuneri de coroane, intonarea Imnului Naţional sau slujba religioasă oficiată de un sobor de preoţi, municipalitatea le-a pregătit giurgiuvenilor o serie de surprize menite să-i binedispună.
Una dintre acestea este organizarea unei mese populare, în jurul orei 12,00, în spatele clădirii Consiliului Judeţean. Atmosfera de sărbătoare şi voie bună va fi întreţinută de spectacolul de muzică populară susţinut pe scena amenajată în Piaţa Tricolorului de Ansamblul de cântece şi dansuri populare „Doina Dunării”, împreună cu alţi interpreţi de muzică populară.
Manifestările vor continua apoi pe scena din Parcul Mihai Viteazul, unde momentul aprinderii luminilor din bradul de Crăciun va marca deschiderea oficială a activităţilor cultural artistice dedicate sărbătorilor de iarnă. Orchestra de Suflători Valahia şi formaţia de majorete Step Up vor susţine un microconcert de cântece şi dansuri.
Un moment spectaculos şi emoţionant totodată va fi cel din finalul evenimentului, când toate detaşamentele participante la defilare, însoţite de majorete şi fanfara Centrului Cultural „Ion Vinea”, se vor retrage cu torţe aprinse spre centrul oraşului.

Programul desfăşurării activităţilor dedicate Zilei Naţionale a României este următorul:

950 – 1000 – Monumentul Eroilor din Parcul Elevilor
1000 – 1005 – Primirea oficialităţilor judeţene şi locale cu marşul de întâmpinare intonat de Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea” – Parcul Elevilor
1005 – 1010 – Intonarea “Imnului Naţional” – Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea”
1010 – 1025 – Depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor din Parcul Elevilor
1025 – 1030 – Deplasare la Monumentul Eroilor din incinta Bisericii Eroilor din B-dul Bucureşti
1030 – 1035 – Primirea oficialităţilor cu marşul de întâmpinare – Intonarea “Imnului Naţional”
1035 – 1040 – Ceremonial religios – sobor de preoţi – Biserica “Eroilor” din B-dul Bucureşti
1040 – 1100 – Depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor
1100 – 1110 – Deplasare în Piaţa Tricolorului pentru parada militară
1110 – 1200 – Parada militară în Piaţa Tricolorului
1200 – Masa populară în Piaţa Tricolorului