Programul evenimentelor dedicate zilei de 1 Decembrie

Primăria Municipiului Giurgiu, Garnizoana Giurgiu, Centrul Cultural “Ion Vinea” şi Cantina de Ajutor Social din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Giurgiu, organizează în data de 1 Decembrie o ceremonie publică, un program artistic precum şi o masă tradiţională la care sunt aşteptaţi să participe cât mai mulţi giurgiuveni.

Evenimentele din această zi se vor desfăşura astfel:
10:00 – 10:05 – Primirea oficialităţilor la Monumentul Eroilor din incinta Bisericii Eroilor cu marşul de întâmpinare intonat de fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea”
10:05 – 10:10 – Intonarea Imnului Naţional de către Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea”
10:10 – 10:30 – Ceremonial Religios oficiat de un sobor de preoţi la Biserica Eroilor din Şoseaua Bucureşti
11:00 – 11: 10 – Deplasare în Piaţa Tricolorului pentru parada militară
11:10 – 12:00 – Parada militară
12:00 – Program artistic de muzică populară oferit de Ansamblul “Doina Dunării” al Centrului Cultural „Ion Vinea” alături de alţi 25 de solişti din toate zonele ţării. Concomitent cu programul artistic va fi organizată şi o masă populară.
18:00 – 19:00 – Deplasare cu torţe a detaşamentelor participante la defilare însoţite de majorete şi Fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea”.

Ultima modificare: 25.11.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Comandamentul de iarna intrunit in sedinta la Primaria Municipiului Giurgiu