Sprijin financiar pentru Festivalul International al Teatrelor Dunarene, apreciat de conducerea Teatrului „Tudor Vianu”

Printr-o scrisoare adresată primarului Nicolae Barbu, conducerea Teatrului Tudor Vianu a mulţumit Primăriei şi Consiliului Local al Municipiului Giurgiu pentru sprijinul financiar acordat în vederea organizării Festivalului Internaţional al Teatrelor Dunărene, ediţia a XVII-a.
Evenimentul s-a desfăşurat la Giurgiu, în perioada 6-10 octombrie, şi a beneficiat de un sprijin financiar de 5.000 lei, aprobat de consilierii locali.
„Graţie acestor fonduri, care s-au adăugat la bugetul general al evenimentului, am putut permite accesul gratuit al publicului la toate reprezentaţiile programate în cele cinci zile de festival, iar interesul giurgiuvenilor, în special al tinerilor, s-a situat la cote ridicate”, a specificat directorul Mircea M. Ionescu.
Alături de actorii giurgiuveni, pe scena Teatrului „Tudor Vianu” au evoluat artiştii Teatrului „Eugen Ionesco” din Chişinău, Teatrului „Maria Filotti” din Brăila, Teatrului „Fani Tardini” din Galaţi, Teatrului de Păpuşi din Ruse, Bulgaria, Teatrului Tineretului din Novi Sad, Serbia, Teatrului „Sava Ognianov”, Ruse, Bulgaria şi Teatrului Pygmalion din Viena, Austria.

Ultima modificare: 29.10.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Tronsonul Romarta – Piata Centrala inchis pentru asfaltare