Municipalitatea extinde programul de reabilitare termica

Municipalitatea continuă lucrările de reabilitare termică a blocurilor de locuinţe, în mai multe puncte din oraş. În afară de zona Policlinică, acolo unde documentaţia este gata (507 apartamente din 16 blocuri) în program mai sunt incluse zona centrală, străzile Mircea cel Bătrân, General Berthlot şi Mareşal Foch, Strada Tineretului, Şoseaua Bucureşti, străzile Decebal, Nicolae Bălcescu, 1 decembrie 1918 şi Alexandriei.
Finanţarea executării lucrărilor de intervenţie se asigură în proporţie de 60% din fondurile structurale şi de coeziune puse la dispoziţie de Uniunea Europeană şi din alocaţii de la bugetul de stat, în limita fondurilor aprobate anual cu această destinaţie în bugetul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice. Restul de 40% sunt suportate din fonduri aprobate anual în bugetele locale, precum şi din fondul de reparaţii al asociaţiilor de proprietari sau din alte surse legal constituite.
Finanţarea de către locatari a lucrărilor de intervenţie se asigură astfel:
a) 10% dacă venitul mediu net pe membru de familie (inclusiv copii) este mai mic de 150 Euro/lună
b) 20% dacă venitul mediu net pe membru de familie (inclusiv copii) este cuprins între 151 Euro/lună şi 350 Euro/lună
c) 30% dacă venitul mediu net pe membru de familie (inclusiv copii) este cuprins între 351 Euro/lună şi 500 Euro/lună
Înscrierea în programul local se face prin solicitarea scrisă înregistrată la sediul Primăriei Municipiului Giurgiu însoţită de:
– contractul de mandat semnat de ambele părţi (în două exemplare originale)
– hotărârea privind înscrierea în programul local, adoptată în adunarea generală a asociaţiilor de proprietari
– lista proprietarilor din imobil
– lista veniturilor proprietarilor din imobil
Înscrierea în programul local multianual privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe se va face în ordinea cronologică a depunerii documentelor precizate anterior. Creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe, prin realizarea unor lucrări izolare termică are ca efect reducerea consumurilor energetice pentru încălzirea apartamentelor, respectiv reducerea costurilor de întreţinere cu încălzirea.

Ultima modificare: 07.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea asigura, ca de obicei, transportul pana la balciul de Sf. Marie