Ziua Drapelului Naţional, sărbătorită de oficialităţile giurgiuvene

Astăzi, 26 iunie, ora 9.00, oficialităţile giurgiuvene au sărbătorit, alături de întreaga ţară, Ziua Drapelului Naţional.
După sfinţirea la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, drapelul a fost adus la locul de desfăşurare al ceremonialului, respectiv Piaţa Tricolorului, în faţa Primăriei Municipiului Giurgiu.
La eveniment au participat subprefectul Petcu Toma-Florin, viceprimarii Alexandru Vladu şi Liviu Popazu, Administratorul Public al Primăriei Municipiului Giurgiu, Emil Gabriel Vucă, comandantul Garnizoanei Giurgiu, col. Gheorghe Pană, Directorul Executiv al Poliţiei Locale Giurgiu, Lazăr Ciobanu, reprezentanţi ai presei locale, dar şi cetăţeni de rând.
Despre însemnătatea Zilei Drapelului Naţional a vorbit prof. Damian Ancu, de la Direcţia Judeţeană a Arhivelor Naţionale.
Drapelul a fost ridicat pe catarg în timp ce orchestra de suflători „Valahia” a Centrului Cultural „Ion Vinea” a interpretat Imnul Naţional al României.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 26.06.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Programul manifestarilor prilejuite de ZIUA DUNARII