Programul de dezinsecţie continuă şi aerian

Programul de dezinsecţie terestră iniţiat de Primăria Municipiului Giurgiu continuă în perioada 30 mai – 1 iunie cu dezinsecţia aeriană. Lucrările sunt programate în intervalele orare 6.30 – 10.00 şi 18.00 – 22.00. Acţiunea de împrăştiere a substanţelor toxice, de omorâre a ţânţarilor şi căpuşelor a început în parcuri, zonele cu vegetaţie crescută şi cele cu trafic mare de persoane, iar în zilele următoare va fi extinsă în zonele verzi din jurul blocurilor. Bugetul alocat de municipalitatea giurgiuveană pentru această acţiune, anul acesta, este de 4 miliarde de lei vechi şi cuprinde, pe lângă zona urbană, şi două comune învecinate.
Ca şi în cazul dezinsecţiei la sol, substanţa folosită aerian are nevoie de 48 de ore pentru a-şi face efectul. De aceea, pe parcursul procesului de dezinsecţie, firma specializată va ţine cont de condiţiile atmosferice, programul putând fi modificat.

Ultima modificare: 28.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Vizită onorantă a sculptorului Octavian Olariu la Giurgiu