Cum a variat pretul gigacaloriei in mai multe orase din tara si unde a ramas constant

Deși la Giurgiu, prețul de facturare a unei gigacalorii a crescut comparativ cu iarna lui 2012, cu 28 de lei, de la 272 la circa 300 de lei, în alte orașe din țară, românii care se vor încălzi folosind agent termic din sistemul centralizat vor plăti chiar și mai mult. Este cazul unor orașe precum Piatra-Neamț (450 lei), Suceava (445 lei), Constanța (385 lei) sau Reșița (387 lei), chiar dacă în unele dintre acestea, a fost menținut prețul de iarna trecută.
De exemplu, la Reșița, prețul pe care îl va plăti populația pentru o gigacalorie este de 387 lei, la fel ca și anul trecut, iar prețul aprobat la nivelul Centralei Electrice de Termoficare se ridică la 430 lei, Consiliul Local acordând o subvenție de zece procente. La Giurgiu, Consiliul Local va acorda în această iarnă o subvenţie de 25%, după ce în 2012 a subvenţionat preţul gigacaloriei cu 20%, dublu faţă de 2011.
La Ploieşti, factura la căldură va creşte iarna aceasta cu peste 70 de lei pe gigacalorie, de la 160 de lei, la 231 de lei. Şi focşănenii vor plăti mai mult decât în 2012, iar diferenţa este în acest caz foarte mare, de la 190 de lei, la 340 de lei.
Sunt şi oraşe unde populaţia va plăti facturi mai mici la căldură, respectiv la Iaşi (267 lei), Braşov (170 lei), sau Tulcea (165 lei). La Braşov, prețul gigacaloriei pentru abonații sistemului centralizat de încălzire va rămâne de 170 de lei, valoare menţinută din 2010 şi datorată investițiilor făcute în sistemul centralizat. Şi la Iaşi, prețul gigacaloriei nu va crește în această iarnă, pentru al treilea an consecutiv fiind menţinută aceeaşi valoare.

Ultima modificare: 06.11.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Locul de joacă din Parcul „Mihai Viteazul”, inaugurat astăzi de municipalitate