Concert de muzică simfonică la Ateneul „Nicolae Bălănescu”

Primăria Municipiului Giurgiu, prin Centrul Cultural Local “Ion Vinea”, organizează duminică, 24 noiembrie, începând cu ora 18,00, la Ateneul “Nicolae Bălănescu”, un concert de excepţie pentru toţi iubitorii de muzică simfonică.
Concertul intitulat “Bijuterii muzicale” şi susţinut de Orchestra Simfonică Giurgiu, sub bagheta dirijorului Virgil Peţanca, este primul din Stagiunea 2013-2014 a orchestrei giurgiuvene.
Din program vor face parte lucrări ale unor muzicieni renumiţi precum Wolfgang Amadeus Mozart (”Nunta lui Figaro” – uvertură, ”Simfonia nr. 40” – part. I, ”Mica serenadă”), Johannes Brahms (”Dans ungar nr. 5 si 6”), Gioachino Rossini (”Italianca în Alger”- uvertură, ”Bărbierul din Sevilia ” – uvertură, ”Wilhelm Tell” – uvertură, ”Coțofana hoață” – uvertură) şi Johann Strauss (”Liliacul” – uvertură).
Giurgiuvenii sunt invitaţi să participe într-un număr cât mai mare la acest concert, mai ales având în vedere că intrarea este liberă.

Ultima modificare: 22.11.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Profesori străini din cinci ţări europene, în vizită la Primărie în cadrul unui proiect de promovare a valorilor culturale şi tradiţionale