Spectacol omagial “Mihai Eminescu”

Consiliul Local Giurgiu, prin Centrul Cultural Local “Ion Vinea”, organizează mâine, 15 ianuarie, în parteneriat cu Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”, spectacolul omagial “Mihai Eminescu”.

Evenimentul va avea loc la Ateneul “Nicolae Bălănescu”, începând cu ora 11.00 şi va fi dedicat “Zilei Naţionale a Culturii”, dar şi împlinirii a 163 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu.

Din programul manifestării fac parte momente de evocare, recitare şi cântec susţinute de Eugen Cristea, Tică Lumânare, Ionel Muscalu, Emil Talianu şi Mugur Burcescu. Pe scenă vor urca şi artiştii instrumentişti ai Ansamblului “Doina Dunării”, conduşi de dirijorul Ştefan Stoica, dar şi interpreţii Mariana Simion şi Nelu Chiripuci, care vor interpreta romanţe, pe versuri eminesciene.

Intrarea la spectacolul omagial “Mihai Eminescu” este liberă.

Ultima modificare: 14.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea a cerut societăţilor care au efectuat lucrări de introducere a reţelelor de utilităţi să ia măsuri pentru refacerea carosabilului