Municipalitatea a cerut societăţilor care au efectuat lucrări de introducere a reţelelor de utilităţi să ia măsuri pentru refacerea carosabilului

Primăria Municipiului Giurgiu a solicitat societăţilor S.C. Wirom S.A. Giurgiu, S.C. Energoconstrucţia S.A. – Filiala Bucureşti şi S.C. Occide Construction S.A., care au efectuat lucrări de introducere a reţelelor de gaze şi canalizare, dar care nu au reuşit până la sosirea temperaturilor scăzute, specifice iernii, să refacă în totalitate carosabilul prin betonare şi asfaltare să ia măsurile necesare pentru ca circulaţia pe aceste străzi să se poată desfăşura în condiţii normale, până când vremea va permite asfaltarea acestora. În plus, în urma precipitaţiilor şi a circulaţiei intense, pe unele străzi unde au fost deja executate lucrări de refacere a carosabilului s-au format şanţuri care îngreunează circulaţia.

Zonele astfel afectate sunt: şos. Alexandriei, adiacent staţiei de pompare, zona Istru – pe tronsonul de la intrarea în cartier, str. Ramadan – în zona adiacentă intersecţiei cu şos. Sloboziei, str. Cărămidarii Vechi – în zona Interex, str. Vlad Ţepeş – la intersecţia cu strada Tudor Vladimirescu, b-dul. Bucureşti – la intersecţia cu str. Trandafirilor, str. Tineretului – adiacent blocurilor L240, M240, N240 şi 19/613, şos. Ghizdarului, şos. Bălănoaiei, str. Pictor Grigorescu, str. Miron Nicolescu, str. Vaporului şi str. G-ral. Berthelot.

Soluţia provizorie impusă în acest sens de municipalitate celor trei societăţi, până când vremea va permite asfaltarea acestor străzi, este refacerea carosabilului prin completare cu balast sau piatră spartă.

Ultima modificare: 12.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Două proiecte de hotărâre referitoare la taxele şi impozitele locale vor fi propuse consilierilor locali spre aprobare