Activitățile din data de 23 aprilie 2024, dedicate sărbătoririi patronului spiritual al municipiului Giurgiu, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință vor debuta cu slujba religioasă ce va fi oficiată de către un sobor de preoți, începând cu ora 09:00, la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului.
Evenimentele vor continua pe tot parcursul zilei, astfel :
⏩Ora 11:00 – Ateneul” Nicolae Bălănescu”, premierea cuplurilor care au împlinit 50 de ani de la căsătorie
⏩Ora 13:00 – Ateneul “Nicolae Bălănescu”, premierea elevilor câștigători ai concursului “Cum văd eu orașul meu”, ediția a IV-a.
Sărbătoarea orașului va fi încheiată în parcul Tineretului, începând cu ora 19:00, cu un spectacol de muzică populară. Vor urca pe scenă Daniel Sima, Selena Mărgean, Iulian Urlea, Mihaela Băbaru, Ioana Lărgeanu, Reta Baltag, Georgeta Vasile Măsură, Mariana Simion, Adelina Găujeneanu, Adina Roșca Cătălin Doinaș.
La mulți ani, Giurgiu!
La mulți ani, giurgiuveni!

Ultima modificare: 22.04.2024 – 17:37 de către Administrator

Anteriorul Municipiul Giurgiu s-a înfrățit cu municipiul Tivat din Muntenegru