”VIOLENȚA ESTE ARMA CELOR SLABI”

Activitățile educativ-preventive au continuat în unităție de învățământ giurgiuvene pentru conștientizarea tinerilor cu privire la fenomenul toxic al consumului de droguri, dar și cu privire la actele de violență petrecute în unitățile de învățământ.
Săptămâna trecută, consilierii primarului Adrian Anghelescu, au fost prezenți la școlile gimnaziale Mircea cel Bătrân, Nr. 3, Mihai Eminescu, Savin Popescu, Acad. Marin Voiculescu, Sf. Martiri Brâncoveni, dar și la liceele Tudor Vianu, Nicolae Cartojan, Ion Barbu și Viceamiral Ioan Bălănescu.
Discuțiile purtate cu elevii au avut ca scop determinarea și implementarea unei atitudini de a spune ”NU” tuturor viciilor și de a nu fi indiferenți atunci când sunt întâlnite astfel de fenomene toxice.
În unitățile de învățământ nu trebuie să existe atitudini antisociale, iar acest lucru se poate realiza doar atunci când va exista o abordare comună, un dialog între părinți, profesori, elevi și autorități, pentru că doar împreună vom fi mai puternici.
❌SPUNE NU VIOLENȚEI!
⛔SPUNE NU DROGURILOR!
‼️INDIFERENȚA CREAZĂ DEPENDENȚĂ.

Ultima modificare: 19.03.2024 – 12:14 de către Administrator