Informare privind Mecanismul de bugetare participativă

Pentru că implicarea cetățenilor, a societății civile, a ONG-urilor, în administrarea orașului este dincolo de un exercițiu de cooperare democratic și European, un important mod de a dezvolta comunitatea cu un plus de eficiență, transparență și deschidere, benefic ambelor părți implicate, Primăria Municipiului Giurgiu a dezvoltat o platformă dedicată mecanismului de bugetare participativă ce se va traduce în proiecte, concrete gândite, alese și implementate cu și pentru cetățeni. Aceasta poate fi accesată direct din site-ul oficial al Primăriei, la secțiunea Informații de interes public/ Bugetare participativă online (https://buget.primariagiurgiu.ro/BugetareParticipativa/Home)

Astfel, municipalitatea giurgiuveană, prin proiectul European Mecanisme și proceduri administrative moderne în Primăria Giurgiu (MEPAM), finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, va dezvolta și implementa, în anii următori, mecanismul de bugetare participativă on-line, prin implicarea comunitățății în stabilirea priorităților și propunerea de soluții pentru o mai bună transparență a procesului decizional de la nivelul administrației publice.

Concret, prin acest mecanism, giurgiuvenii vor participa activ, cât de curând și se intenționează crearea unui sentiment de responsabilitate prin identificarea problemelor, gandirea unor proiecte si ulterior, punerea lor în practică de către Primăria Giurgiu.

Ultima modificare: 23.05.2023 – 15:26 de către Administrator

Anteriorul Programul activităților dedicate ”Zilei Eroilor”, joi 25 mai 2023