Primăria Municipiului Giurgiu a fost reprezentată astazi, la Kozloduy, în Bulgaria, la masa rotundă “Bulgaria și România în Schengen: Nu dacă, ci când?”, de către administratorul public, Ionel Muscalu

Evenimentul a fost organizat de europarlamentarii bulgari Andrey Novakov și Emil Radev și a beneficiat de prezența europarlamentarului român Marian-Jean Marinescu, a autorităților publice gazdă, de oameni de afaceri din ambele țări, inclusiv de un reprezentant al antreprenorilor locali giurgiuveni, Cristian Păsărică.
Locația aleasă pentru dezbateri a fost Muzeul Radetzki, singurul muzeu plutitor din Bulgaria. Aici au fost purtate discuții pe această tematică extrem de importantă pentru ambele țări și de care se leagă apartenența noastră în totalitate la marea familie europeană.
În discursul său, administratorul public, Ionel Muscalu, a punctat avantajele economice care ar aduce schimbări majore în comunitățile noastre, perspectiva oferită celor două țări, dacă și-ar atinge acest obiectiv strategic, și nu în ultimul rând, cum s-ar traduce asta, în viitorul apropiat, în contextul proximității cu Ucraina, o țară care cel mai probabil va beneficia de un proiect de reconstrucție.

Ultima modificare: 28.04.2023 – 23:03 de către Administrator

Anteriorul Constructorul Mida Drum Construct a finalizat așternerea primului strat de mixtură asfaltică pe bd-ul Miron Nicolescu, tronson strada 1 decembrie – strada Vaporului