A FOST INAUGURATA GALERIA BIBLIOTECA GIURGIUVEANA

Un proiect gândit demult de directorul Bibliotecii Judeţene I.A. Basarabescu, prof. Dan Mucenic, a prins contur. Iniţiativa inedită de a crea o Galerie a Bibliotecii Giurgiuvene, colecţie care este îmbogăţită în fiecare lună, a fost sprijinită atât de oamenii de cultură din Giurgiu, cât şi de municipalitate.

Astfel, în holul Bibliotecii Judeţene I.A. Basarabescu a fost amenajat un spaţiu dedicat lucrărilor de artă care apar lunar pe coperţile volumelor dar şi operele care ilustrează conţinutul cărţilor din Biblioteca Giurgiuveană.

La evenimentul de vernisare a expoziţiei, organizat joi, 11 iunie, au participat profesorul Ion Dincă (preşedintele Asociaţiei Pro Maiorescu), Petra Şerbănescu Tănase (autoarea mai multor opere din colecţia Biblioteca Giurgiuveană), dar și primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu.

Tot cu aceeaşi ocazie, a fost inaugurată şi Cartea de Aur a Bibliotecii, primii semnatari fiind primarul Nicolae Barbu şi profesorul Ion Dincă.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul TREI ANI DE LA ALEGERILE LOCALE DIN IUNIE 2012 – CONTRACTUL CU CETĂȚEANUL