Cursuri de calificare subvenţionate oferite prin programul PROFESSIO

Primăria Municipiului Giurgiu susţine proiectul PROFESSIO – Programe integrate pentru persoanele şomere de lungă durată şi persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă din regiunile Nord-Est şi Sud Muntenia. Astfel, municipalitatea contribuie la identificarea grupului ţintă şi la diseminarea informaţiilor, pentru ca giurgiuvenii să se înscrie în acest proiect. Cursurile oferite în cadrul acestui program sunt gratuite şi se finalizează cu certificate recunoscute de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale.

Astfel, prin proiectul PROFESSIO sunt organizate mai multe cursuri:

Cursuri de iniţiere – subvenţie 1500 lei

1. Asistent relaţii publice şi comunicare (Bacalaureat)

2. Inspector resurse umane (12 clase)

3. Inspector în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă (12 clase)

4. Competenţe informatice (studii minime obligatorii)

5. Comunicare în limba engleză (studii minime obligatorii)

Cursuri de calificare – subvenţie 2500 lei

1. Zidar, pietrar, tencuitor (studii minime obligatorii)

2. Lucrător în structuri pentru construcţii (studii minime obligatorii)

3. Confecţioner-asamblor articole din textile (studii minime obligatorii)

4. Lucrător în comerţ (studii minime obligatorii)

5. Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie (studii minime obligatorii)

Cursurile se adresează exclusiv şomerilor de lungă durată şi persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, iar în urma absolvirii, participanţii vor primi subvenţiile.

Pentru a se putea înscrie la aceste cursuri şomerii de lungă durată trebuie depună următoarele documente:

– BI/CI – original şi copie

– Certificat de naştere – copie

– Certificat de căsătorie sau divorţ – copie

– Carnetul de muncă – copie

– Adeverinţă de şomer sau carnetul de evidenţă a şomerului

Pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, documentele necesare înscrierii sunt:

– BI/CI – original şi copie

– Certificat de naştere – copie

– Certificat de căsătorie sau divorţ – copie

– Acte studii – copie

– Carnetul de muncă – copie

Se pot înscrie persoanele care au peste 16 ani, nu au un loc de muncă în prezent, nu realizează venituri, sunt apte medical pentru prestarea unei munci şi, de asemenea, nu trebuie să fie implicate în niciun proiect finanţat de Fondul Social European. Date de contact Primăria Giurgiu: Daiana Iancu – 0246/211 627(int.189), e-mail: daianaiancu@yahoo.com și Trăsnea Ana-Maria – 0246/211 627(int. 260), e-mail: trasnea.ana@gmail.com.

Ultima modificare: 22.10.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Workshop de educatie antreprenoriala la Giurgiu