PRIMA REUNIUNE NAȚIONALA A TINERILOR ORTODOCSI LA BAIA MARE

În perioada 3-6 septembrie, 50 de tineri din municipiul Giurgiu au participat, cu sprijinul financiar al Primăriei Giurgiu, la Reuniunea Tinerilor Ortodocși, organizată de Episcopia Maramureșului și Sătmarului în parteneriat cu Primăria Baia Mare. La acest eveniment au participat peste 3000 de tineri din țară și din străinătate. Reuniunea Tinerilor Ortodocși are un caracter misionar şi a oferit tinerilor un cadru propice pentru dialog şi cunoaştere reciprocă. Pe întreg parcursul reuniunii au avut loc manifestări culturale și cu caracter duhovnicesc. Totodată, au fost prezentate aspecte culturale și istorice ale Maramureșului și au fost efectuate mai multe excursii și vizite la Muzeul Satului, Pavilionul de Etnografie, Muzeul de Artă, Muzeul de Istorie și Muzeul de Mineralogie. În fiecare seară, într-un spațiu special amenajat au avut loc concerte de muzică populară și folk, la care au participat peste 120 de artiști. Unul dintre cele mai importante momente din cadrul reuniunii a fost procesiunea ,,Bucuria de a fi creștin”, care a avut loc vineri, 5 septembrie, și la care au participat tineri, credincioși și ierarhi.

Ultima modificare: 08.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Continua asfaltarea in cadrul Proiectului 9 Pan European