Au fost premiati castigatorii primei editii a Cupei Giurgiului

Proiectul educaţional Cupa Giurgiului, iniţiat de mai multe unităţi de învăţământ din municipiul Giurgiu a primit sprijin din partea muncipalităţii în vederea desfăşurării acestuia în cele mai bune condiţii. Proiectul a constat în organizarea unui concurs interjudețean de educație rutieră și educație pentru viață, la care au participat 20 de elevi de clasele III-VIII din 10 județe. Vineri, 5 septembrie , primarul Nicolae Barbu, împreună cu inspectorul şcolar general şi cadrele didactice ale şcolii Academician Marin Voiculescu au răsplătit câştigătorii cu premii, diplome, cupe şi medalii în prezenţa autorităţilor giurgiuvene. Pentru organizarea concursului , şcoala gimnazială Academician Marin Voiculescu din Giurgiu a încheiat un accord de parteneriat cu municipalitatea şi a primit un sprijin financiar de peste 4000 de lei pentru ca această competiţie să întrunească condiţiile impuse. Tema concursului interjudețean a fost educația rutieră și educația pentru viață, la care s-au înscris 20 de elevi de clasele III-VIII din 10 județe: Călărași, Arad, Buzău, Argeș, Caraș Severin, Sălaj, Maramureș, Dâmbovița, Teleorman și Giurgiu. Concursul aflat la prima ediție s-a desfășura în perioada 4-5 septembrie 2014, la Tabăra Stejarul de la Pădurea Bălănoaia. Concursul s-a desfăşurat pe grupe pe echipe a câte doi elevi din fiecare județ. În urma probelor desfășurate în concurs, elevii au acumulat o serie de noţiuni privind regulile de circulaţie rutieră, în vederea prevenirii accidentelor rutiere. De asemenea, prin acest proiect a fost verificat gradul de pregătire al elevilor în domeniul cunoașterii și respectării normelor rutiere și se va promova mersul pe bicicletă, pentru protejarea mediului împotriva poluării.

Ultima modificare: 08.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Continua asfaltarea in cadrul Proiectului 9 Pan European