Municipalitatea da startul celei de-a doua etape de dezinsectie la sol

În perioada 4 – 10 august angajaţii Giurgiu Servicii Locale vor acţiona în toate zonele verzi adiacente cartierelor de locuinţe, inclusiv parcuri, iar intervalul orar este 6.30 -10 dimineata si 18 – 22.00 seara.
Substanţa împotriva insectelor va fi împrăştiată pe vegetaţia din zonele verzi adiacente cartierelor de locuinţe, inclusiv parcuri. Sunt vizate zonele Tineret Nord şi Sud, Oinac, Negru-Vodă, Policlinică, Teatru de Vară, Istru, Ramadan, zona centrală, parcurile Alei, Steaua Dunării, Mihai Viteazul, CF şi ansamblurile de locuinţe sociale şi ANL. Acesta este graficul după care vor acţiona angajaţii Servicii Locale:
– 4-6 august: Tineretului Nord şi Sud;
– 8-10 august: 1 Decembrie până la Parcul Mihai Viteazul, Şos. Bucureşti, Decebal, Daciei, Negru -Vodă, Clopotari;
– 11 august: B-dul Bucureşti, de la Mihai Viteazul până la Parcul Alei, cele două pietonale şi Piaţa Centrala;
– 12 august: cartierul Policlinică, Parcul Elevilor, cartierul Teatrul de Vară, zona Istru (locuinţe sociale), Steaua Dunării (locuinţe sociale şi parc) şi Obor (locuinţe sociale şi ANL).
În paralel cu acţiunea de dezinsecţie va avea loc şi cea de cosire şi toaletare a spaţiilor verzi. Substanţa folosită se numeşte SOLFAC EW 50 şi nu este fitotoxică asupra vieţuitoarelor non vizate.
Valoarea totală a dezinsecţiei din acest an atât aeriană, cât şi la sol se ridică la circa 3,5 miliarde de lei. Până în acest moment în municipiul Giurgiu s-a efectuat de două ori dezinsecţia aeriană, una la sol în iunie-iulie şi ultima acum.

Ultima modificare: 04.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primul meci din istoria municipiului Giurgiu în Europa League