Asistentă la domiciliu pentru varstnici

În cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Giurgiu există un compartiment de asistenţă la domiciliu prin care sunt prestate servicii de asistenţă socială la domiciliu. Acest tip de serviciu se adresează persoanelor vârstnice dependente sau parţial dependente, care în urma pierderii totale sau parţiale a autonomiei funcţionale necesită ajutor pentru a realiza activităţile uzuale ale vieţii de zi cu zi.
Compartimentul deserveşte un număr de 27 de beneficiari, cu vârsta de peste 60 de ani prin intermediul a cinci persoane calificate în meseria de îngrijitor bătrâni la domiciliu şi a unui coordonator de compartiment.
Pentru a beneficia de serviciile de asistenţă la domiciliu, solicitantul trebuie să îndeplinească următoarele criterii de selecţie:
– să fie pensionar
– să nu aibă susţinători legali sau cu susţinători legali, dar aceştia nu îşi pot îndeplini obligaţiile din cauza stării de sănătate sau a situaţiei economice şi a sarcinilor familiale, ori se află la distanţă
– să fie în imposibilitatea de a-şi asigura nevoile sociale, din cauza vârstei şi problemelor de sănătate, necesitând îngrijire şi sprijin
– să nu fie încadrat în gradul I de handicap cu asistent personal angajat al DAS
– să nu sufere de boli psihice care necesită îngrijire specializată
– să nu aibă locuinţa înstrăinată cu clauză de întreţinere, în acest caz obligaţia îngrijirii îi revine celui care primeşte locuinţa
– să nu aibă venit propriu sau acesta este mai mic decât venitul net lunar luat în calcul la stabilirea ajutorului social pentru o persoană singură.
De asemenea, poate beneficia de asistenţă la domiciliu şi persoana vârstnică dependentă care realizează un venit mai mare decât venitul net lunar luat în calcul la stabilirea ajutorului social pentru o persoană singură, dar cu plata unei contribuţii din valoarea totală a serviciilor acordate conform HCLM 48/26.02.2009.

Ultima modificare: 05.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea da startul celei de-a doua etape de dezinsectie la sol