Campanie de informare privind accesarea fondurilor europene

În data de 10 iulie, Ateneul Nicolae Bălănescu din municipiul Giurgiu a fost gazda unei întâlniri ce a avut ca scop informarea autorităților locale și județene despre modalitățile prin care se pot obține fonduri europene în perioada 2014-2020.
Primăria municipiului Giurgiu a fost reprezentată de Emil Vucă, administratorul public al orașului și Ianca Meca – șef serviciu Strategii, Programe, care a și prezentat invitaților Masterplanul euroregiunii Giurgiu-Ruse.
Au fost expuse cele 10 direcții majore de dezvoltare în comun a celor două orașe, precum și proiectele propuse de Primăria Giurgiu în perioada 2014-2020:
– înființarea unui spațiu public pentru comunitatea Giurgiu-Ruse, ca membre ale Consiliului Orașelor și Regiunilor Dunărene (Balkanic Forum);
– proiect transfrontalier de punere în valoare a insulelor de pe Dunăre între Zimnicea și Călărași, ca oportunitate de dezvoltare a turismului în zona Dunării, în contextul Strategiei Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării;
– portul verde și de înaltă performanță – GIURGIU GREEN PORT; înființarea unui port de agrement la Giurgiu, pe Canalul Sf. Gheorghe;
– amenajarea hidrografică a Canalului Cama în scopul valorificării turistice;
– extinderea zonei de agrement pe malul Canalului Cama;
– includerea în circuitul turistic a cetății lui Mircea cel Bătrân;
– reabilitarea siturilor contaminate istoric;
– amenajarea canalului olimpic pentru sporturi nautice pe Canalul Smârda.
La eveniment au participat atât primarii și viceprimarii mai multor localități din județul Giurgiu, reprezentanți ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, ai Agenției de Dezvoltare Regională, Ministerului Fondurilor Europene, Ministerului Dezvoltării Regionale, precum și alte oficialități giurgiuvene.

Ultima modificare: 11.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul De la distantă, primarul Nicolae Barbu sustine Astra Giurgiu