Problema câinilor fără stăpân, în atenţia municipalităţii

Municipalitatea face în continuare eforturi susţinute pentru rezolvarea problemei câinilor comunitari. De la începutul anului şi până în prezent, societatea desemnată să gestioneze situaţia câinilor fără stăpân, Giurgiu Servicii Locale, a capturat de pe străzile oraşului un total de 431 câini. Faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, numărul adopţiilor a crescut, ajungând la 342. Creşterea s-a datorat bunei colaborări cu două asociaţii pentru protecţia animalelor.
Municipalitatea a recurs şi la măsura eutanasierii, de la 1 ianuarie fiind eutanasiaţi 53 de câini, însă doar din motive medicale sau din cauza agresivităţii ridicate.
În momentul de faţă în adăpostul amenajat de municipalitate există 394 de câini.

Ultima modificare: 10.06.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primaria Giurgiu reia de maine procesul de dezinsectie