60 de ani de la inaugurarea Podului Prieteniei – 60 de ani de prietenie româno – bulgară

Camera de Comerţ Bilaterală Bulgaria – România şi Primăria Municipiului Giurgiu au organizat astăzi, 20 iunie, la Ateneul “Nicolae Bălănescu” din Giurgiu, Forumul Internaţional de Cooperare Economică şi de Afaceri “Bridging Business for Sustainable Growth of Romanian – Bulgarian Neighborhood Area”.
În cadrul acestui eveniment ce marchează 60 de ani de la deschiderea oficială a podului de peste Dunăre dintre România şi Bulgaria au avut loc două paneluri de discuţii, respectiv “Sustenabilitate şi Tehnologii de mediu pentru ţările dunărene” şi “Soluţii de logistică şi transport intermodal”.
Printre invitaţii acestei acţiuni s-au numărat primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, reprezentanţi ai districtului Ruse, ai Ministerelor Transporturilor şi Apelor, Pădurilor şi Pescuitului, viceprimarul Municipiului Ruse, Strahil Karapchanski, Roberta Massini, reprezentanta platformei mediteraneene pentru creştere sustenabilă şi oportunităţi pentru companiile din România şi Bulgaria, Ecomondo, din cadrul expoziţiei Rimini Fair (Italia), Radoslav Kyuchukov, profesor al Universităţii din Ruse, Magda Grigore, secretar naţional TRACEDA şi Mariyana Hristova, CEO Gopet Trans.
Cu această ocazie, primarul Nicolae Barbu a adresat participanţilor câteva cuvinte: „Aş vrea să mulţumesc tuturor celor prezenţi în sală pentru interesul pe care îl manifestaţi pentru dezvoltarea relaţiilor sociale, culturale, economice şi investiţionale şi să-i mulţumesc şi domnului viceprimar Strahil Karapchanski, cel care a prezentat Masterplanul Euroregiunii Ruse – Giurgiu, direcţiile de dezvoltare comune între municipalitatea din Giurgiu şi municipalitatea din Ruse (…) Astăzi am împlinit 60 de ani de când prietenia, solidaritatea şi acţiunile comune între cele două municipalităţi s-au desfăşurat mult mai rapid. Pot să spun că acest pod poate fi un simbol a ceea ce noi vrem să realizăm. Şi avem foarte multe proiecte de dezvoltare transfrontalieră între cele două oraşe”.
Tot astăzi, autorităţi române şi bulgare, reprezentanţi ai Primăriei Giurgiu, Prefecturii Ruse şi ai celor două ministere de Transport din Bulgaria şi România s-au întâlnit în vamă, pe partea bulgară. Oficialii au ţinut să sublinieze importanţa Podului Prieteniei în dezvoltarea bunelor relaţii dintre cele două ţări, pe parcursul celor şase decenii de existenţă, iar secretarul de stat Iulian Matache a transmis celor prezenţi faptul că Ministerul Transporturilor are un proiect amplu de reabilitare dedicat acestui obiectiv ce va demara cel mai probabil în luna septembrie a acestui an. Dincolo de oficialităţi, jurnalişti şi de publicul prezent, la această acţiune aniversară a participat şi giurgiuveanca Ioana Stanislav, de 76 de ani, cea care în urmă cu 60 de ani a ţinut panglica inaugurală a podului peste Dunăre. Sosită împreună cu primarul Nicolae Barbu, doamna Stanislav le-a povestit celor prezenţi despre momentul în care podul a fost dat în folosinţă, retrăind emoţia de acum 60 de ani.

Ultima modificare: 20.06.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Colaborare transfrontalieră în domeniul serviciilor medicale