Proiect ecologic pentru Dunăre, iniţiat de echipa “Let`s Do It, Romania!”

Echipa „Let’Do It, Romania!” va implementa un nou proiect ecologic. Este vorba despre “Let’s Do It, Danube!”, al cărui obiectiv general este implicarea cetăţenilor din localităţile dunărene în multiple acţiuni pentru a gospodări un fluviu mai curat cu ecosisteme sănătoase pentru generaţiile prezente şi viitoare.
Proiectul beneficiază de susţinerea Apelor Române – Sistemul de Gospodărire a Apelor, iar pentru o mai bună desfăşurare a activităţilor pe care le implică, s-a decis semnarea acordurilor de parteneriat cu Instituţia Prefectului Judeţului Giurgiu, Primăria Municipiului Giurgiu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Giurgiu.
Acordul de parteneriat cu municipalitatea a fost semnat ieri, 14 mai, în cadrul unei conferinţe de presă. „Susţinem şi anul acesta echipa judeţeană Let’s Do It, Giurgiu!, fiindcă Dunărea ne-a definit ca oraş şi, practic, este ca o carte de vizită pentru noi”, a precizat primarul Nicolae Barbu.
Una dintre cele mai importante componente ale proiectului “Let’s Do It, Danube!” este implicarea elevilor pentru a înţelege importanţa protejării arealului Dunării şi nu numai. Programul va aduce metode moderne de educare a tinerilor din şcolile implicate, iar cadrele didactice vor fi susţinute cu material didactic. De asemenea, se doreşte organizarea unei acţiuni de ecologizare a malurilor Dunării într-o singură zi, cu ocazia Zilei Internaţionale a Dunării.
În judeţul Giurgiu se doreşte, în primul rând, implicarea unităţilor de învăţământ din comunele Găujani, Vedea, Malu, Slobozia, Oinacu, Gostinu, Băneasa, Prundu, Greaca şi municipiul Giurgiu. Acestea sunt invitate să ia parte la acţiunile ce vor avea loc în perioada următoare, şi anume:

1. Caravana de educaţie ecologică „Let’s Do It, Danube!”, ce va avea loc în perioada 19 – 30 mai şi va parcurge comunele Găujani, Vedea, Malu, Slobozia, Oinacu, Gostinu, Băneasa, Prundu, Greaca şi municipiul Giurgiu. Programul de educaţie ecologică constă în susţinerea de către echipa judeţeană „Let’s Do It, Danube!” a unui training eco interactiv şi din proiectarea filmului documentar “Dunărea – Amazonul Europei”. În cadrul trainingului interactiv, elevii vor afla ce pot face pentru a proteja planeta şi a reduce poluarea, primind în acelaşi timp şi informaţii despre fluviul Dunărea şi speciile de peşti de aici. După training, urmează proiecţia filmului, creat de casa de producţie ScienceVision Filmproduktion GmbH, considerat ca fiind cel mai spectaculos documentar despre Dunăre, realizat în ultimii ani.
2. Concursul de creaţie “Exploratorii Dunării”, adresat elevilor din şcolile judeţelor dunărene, concurs ce se va desfăşura în perioada 7 mai – 21 mai. Competiţia îşi propune promovarea Dunării în rândul elevilor, încurajându-i să trimită creaţii care să exprime modul în care aceştia au descoperit Dunărea şi bogăţiile sale. Pentru a putea participa la acest concurs, fiecare şcoală trebuie să aibă participanţi la toate cele 3 secţiuni: desen/pictură, muzică şi literatură. Cele mai bune lucrări şi şcolile cu cele mai bune lucrări vor fi premiate. Câştigătorii vor fi anunţaţi pe data de 5 iunie 2014 pe site-ul www.letsdoitromania.ro. Detalii şi regulament la adresele: www.letsdoitromania.ro/ldid şi exploratoriidunarii@letsdoitromania.ro.
La acest concurs poate participa orice şcoală din judeţul Giurgiu.
Pe lângă Giurgiu, judeţele implicate în proiectul „Let’s Do It, Danube!” sunt: Caraş-Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Galaţi, Tulcea şi Constanţa. Începând cu anul viitor, iniţiativa va fi extinsă la nivel regional, implicând toate ţările prin care trece fluviul.
Giurgiuvenii sunt aşteptaţi să se alăture acestei iniţiative în număr cât mai mare, contribuind astfel la protejarea arealului Dunării spre beneficiul lor şi al generaţiilor viitoare.

Ultima modificare: 15.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Dezinsecţia la Giurgiu ar putea începe pe 23 mai