Elevi de gimnaziu din municipiu şi-au măsurat cunoştinţele în cadrul unui concurs de cultură generală

Ateneul “Nicolae Bălănescu” a fost astăzi, 13 mai, gazda unei noi acţiuni desfăşurate în cadrul Primăverii Culturale Giurgiuvene. Este vorba despre Concursul de cunoştinţe generale “Cine ştie câştigă”, aflat la cea de-a cincea ediţie.
Şcolile gimnaziale înscrise în concurs au fost: Şcoala Gimnazială „Sf. Gheorghe”, Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”, Şcoala Gimnazială nr. 3, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Şcoala Gimnazială nr. 5, Şcoala Gimnazială „Savin Popescu”, Şcoala Gimnazială nr. 7, Şcoala Gimnazială „Acad. Marin Voiculescu” şi Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”, cu clasele de gimnaziu. Cele nouă echipe a câte cinci elevi şi-au măsurat cunoştinţele la disciplinele română, istorie, geografie şi muzică, în cadrul a patru runde. Proba de muzică a cuprins pe lângă partea teoretică şi o parte de audiţie, în care concurenţii au trebuit să recunoască lucrarea din care face parte fragmentul muzical, precum şi compozitorul.
Concursul a fost moderat de dna. Carmen Peţanca, profesor de muzică la Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”, iar juriul a fost format din specialişti ai celor patru discipline: dna. Venera Burcescu, profesor de limba şi literatura română, dna. Daniela Barbu, profesor de istorie, dna. Voinea Veronica, profesor de geografie, şi dl. Virgil Peţanca, dirijor şi totodată preşedinte al juriului.
Ordinea aşezării la mese a echipelor a fost stabilită prin extragerea unor bileţele de către reprezentanţii fiecărui grup. De asemenea, copii din sală au fost invitaţi să extragă din urnă subiectele fiecărei probe. Echipele au avut la dispoziţie trei minute pentru fiecare subiect. Elevii şi profesorii prezenţi în sală şi-au susţinut colegii cu bannere, scandări şi aplauze.
Înainte de a anunţa câştigătorii, dl. Virgil Peţanca a propus directorilor şi profesorilor prezenţi ca ediţia de anul următor a concursului, cea de-a şasea, să fie organizată la nivel zonal. Directorul Centrului Cultural a transmis, de asemenea, tuturor participanţilor la concurs felicitări din partea dlui. primar Nicolae Barbu, care nu a putut să ajungă la eveniment, iar la final, a dat citire rezultatelor concursului: premiul I – Colegiului Naţional „Ion Maiorescu”, premiul II – Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, premiul III – Şcoala Gimnazială „Acad. Marin Voiculescu” şi menţiune, Şcoala Gimnazială nr. 7. Municipalitatea a oferit câştigătorilor premii în bani, iar celorlalte echipe participante, diplome de participare. Acţiunea s-a încheiat cu o poză de grup.

Ultima modificare: 13.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Concurs de cultură generală la Ateneul Nicolae Bălănescu