Dezinsecţia la Giurgiu ar putea începe pe 23 mai

Demararea procesului de dezinsecţie a oraşului şi tunderea ierbii din spaţiile verzi a fost anunţată astăzi de Primarul municipiului, Nicolae Barbu într-o conferinţă de presă.
Tunderea ierbii a început cu Cartierul Oinac, toată zona centrală până la Fabrica de pâine, zona Policlinică şi Negru-Vodă. După încheierea acestui proces pe 22 mai, urmează cel de dezinsecţie împotriva ţânţarilor şi a căpuşelor. În primă fază vor fi exterminaţi tânţarii zburători apoi larvele acestora. Acest proces a fost întârziat din cauza licitaţiei pentru desemnarea operatorului local de dezinsecţie, care a fost preluat de Societatea Giurgiu Servicii Locale S.A. Procesul este prevăzut a fi demarat pe data de 23 mai, imediat după încheierea procedurilor de licitaţie.
De asemenea, municipalitatea va beneficia de sprijin gratuit pentru dezinsecţia zonelor împădurite de pe malul românesc al Dunării, acordat de Prefectura Municipiului Russe într-un program comun Giurgiu-Russe pe zona Dunării.

Ultima modificare: 14.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Elevi de gimnaziu din municipiu şi-au măsurat cunoştinţele în cadrul unui concurs de cultură generală