Comandament de urgenţă pentru prevenirea inundaţiilor la Giurgiu

Comandamentul pentru situaţii de urgenţă al Primăriei Municipiului Giurgiu s-a întrunit astăzi, 19 mai, pentru a evalua situaţia existentă în municipiu în urma ploilor abundente din ultima perioadă. La şedinţa condusă de către primarul Nicolae Barbu au fost prezenţi viceprimarul Liviu Popazu, precum şi reprezentanţii firmelor şi ai societăţilor care fac parte din acest comandament.
În urma verificărilor efectuate în zonele cu potenţial pericol de inundare, nu s-au înregistrat, în general, niciun fel de probleme, cu excepţia digului de la Malu Roşu şi conductei de la Siloz. Având în vedere presiunea exercitată asupra digurilor datorită creşterii nivelului Dunării, acestea vor fi monitorizate permanent pentru a preveni eventualele inundaţii.
Autorităţile locale sunt pregătite să intervină cu saci de nisip şi folii pentru etanşarea breşelor care pot apărea la nivelul digurilor.

Ultima modificare: 19.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Consultaţiile ORL gratuite la Galeriile de Arta „Silvia Grosu Jelescu”, amânate !