Acţiune ecologică a Consiliul Local al Tinerilor, de Ziua Europeană a Parcurilor

La doar o lună de la constituirea într-o nouă structură, Consiliul Local al Tinerilor vine în sprijinul colectivităţii locale cu o iniţiativă în domeniul ecologic. Este vorba despre acţiunea de igienizare şi reamenajare peisagistică a Parcului CF2, organizată sâmbătă, 24 mai, ora 10.00, de Ziua Europeană a Parcurilor.
Prin această activitate Consiliul Local al Tinerilor îşi propune să sensibilizeze şi să conştientizeze tinerii cu privire la impactul pe care îl au asupra mediului înconjurător, să le insufle sentimentul că sunt utili şi totodată să le creeze posibilitatea de a relaţiona şi de a-şi consolida relaţiile de prietenie.
Două argumente puternice au stat la baza selectării parcului Parcul CF2: starea de degradare a acestuia, precum şi poziţionarea la una din intrările importante ale oraşului, intrare ce poate marca şi defini imaginea municipiului.
Curăţarea parcului de gunoaie, golirea coşurilor de gunoi, greblarea şi aranjarea unor ronduri din pietre pentru plantarea florilor şi pomilor, tunderea ierbii şi săparea unor ronduri precum şi plantarea de copaci/arbuşti, flori/răsaduri/seminţe sunt activităţile pe care tinerii consilieri locali le vor realiza pentru igienizarea şi înfrumuseţarea acestui parc.
Primăria va sprijini iniţiativa tinerilor oferindu-le ajutorul serviciilor subordonate. Astfel, SC IPSV Giurgiu va furniza copacii, arbuştii şi florile ce vor fi plantate, uneltele de grădinărit, precum şi două-trei persoane pentru urmărirea activităţii, oferirea de informaţii privind plantarea corectă şi ajutor practic.
S.C. Financiar Urban SRL Giurgiu va asigura saci şi containere pentru strângerea şi depozitarea gunoiului rezultat şi un utilaj necesar colectării şi transportării gunoiului în locuri special amenajate.
SC Giurgiu Servicii Locale Giurgiu va realiza două panouri informative cu inscripţia „Primăria Municipiului Giurgiu – la iniţiativa Consiliului Local al Tinerilor, anul 2014”. Pentru a personaliza cât mai mult evenimentul, Consiliul Local al Tinerilor s-a gândit ca panoul să fie pictat chiar de tinerii giurgiuveni, în tematica zilei, astfel încât “opera lor” să dăinuie în timp. Două-trei persoane din personalul SC GSL Giurgiu vor monta panourile şi îi vor ajuta pe tinerii implicaţi să reabiliteze cele două porţi de pe terenul de fotbal adiacent parcului. De asemenea, vor urmări punerea în funcţiune a terenului (vopsirea porţilor, trasarea terenului de fotbal, etc.).

Ultima modificare: 23.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea Giurgiu, în grafic cu pregătirile pentru alegerile europarlamentare