„Înfrăţirea Verde” – Seminar de instruire pentru elaborare PAED

Municipalitatea l’Alcudia (Valencia, Spania) a găzduit cea de-a treia întâlnire a Proiectului Green Twinning: “Înfrăţirea Verde”, proiect finanţat de Programul Intelligent Energy Europe (IEE) şi Primăria Municipiului Giurgiu, în perioada 24-25 octombrie 2013.
La întâlnire au participat parteneri din Grecia, Bulgaria, Polonia, Slovenia, Spania şi România (Primăria Municipiului Giurgiu şi Serviciile Publice de Management Energetic Harghita). Din partea Primăriei Municipiului Giurgiu au participat domnul Liviu POPAZU – Viceprimar şi doamna Afrodita GRĂDINARU – Consilier, coordonator proiect, precum şi doamna Mariana BĂRBUŢĂ – consultant implementare proiect, inclusiv elaborare Plan de Acţiune pentru Energie Durabilă – Municipiul GIURGIU.
În cadrul întâlnirii au fost prezentate exemple de bună practică privind acţiuni de eficienţă energetică, realizări ale Primăriei L’Alcudia, cu care Primăria Giurgiu a semnat un acord de înfrăţire în aprilie 2013.
Totodată, au fost efectuate şi vizite de lucru ale facilităţilor de iluminat public şi măsuri durabile în mobilitate, precum şi ale utilizării energiei solare pentru clădirile publice.
Cuvântul de bun venit al Primarului din l’Alcudia a făcut trecerea către partea organizatorică a întâlnirii. Au fost analizate pachetele de lucru ale proiectului, fiind trecute în revistă documentele tehnice, conţinutul acestora, orizontul de timp pentru finalizarea lor şi acţiunile necesare pentru promovarea acţiunilor de eficienţă energetică.
Toate aceste activităţi şi studii vor fi realizate în cadrul proiectului.
Întâlnirea finală a proiectului, care va include şi un atelier de lucru, se va desfăşura la Bruxelles (Belgia) în primul trimestru al anului 2014.

Notă: Conţinutul acestui document este exclusiv în responsabilitatea autorilor şi nu reprezintă neapărat opinia Comunităţii Europene. Comisia Europeană nu este responsabilă pentru nicio prelucrare a acestor informaţii.

Ultima modificare: 12.11.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Şedinţa extraordinară a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu