Două proiecte de hotărâre referitoare la taxele şi impozitele locale vor fi propuse consilierilor locali spre aprobare

Având în vedere reglementarea unor măsuri financiar – fiscale în domeniul taxelor şi impozitelor locale stabilite de ordonanţele şi hotărârile Guvernului României, autoritatea publică locală are obligaţia să ia o serie de decizii în acest sens.

Astfel, în cadrul şedinţei din data de 14 ianuarie, pe ordinea de zi a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu se află două puncte care vor fi propuse spre aprobare consilierilor locali, având ca temă „Stabilirea impozitelor şi taxelor locale aplicabile în anul fiscal 2013”. În cadrul primului punct sunt propuse actualizări ale taxelor şi impozitelor locale, indexate cu 16 la sută, reprezentând coeficientul ratei inflaţiei pe ultimii trei ani, măsură impusă de H.G. 1309/2012, iar în cel de-al doilea este propusă revenirea la valorile anului 2012, a valorilor taxelor şi impozitelor locale, conform prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 1/2013.

Ultima modificare: 11.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Circa 2.800 de persoane din municipiu sunt aşteptate să îşi ridice ajutoarele alimentare de la Uniunea Europeană