Alertă de cod galben de ninsori în Giurgiu

Conform ultimului cod galben anunţat de către meteorologi vremea rea şi căderile de zăpadă abundente şi-au făcut astăzi apariţia şi la Giurgiu. Primăria Municipiului Giurgiu prin Serviciul Financiar Urban acţionează continuu, pe tot parcursul acestei nopţi, pe arterele din municipiu cu patru utilaje specializate pentru deszăpezire, dotate cu lamă frontală, sărăriţe şi bazine de clorură de calciu, trei motofreze – pentru degajarea zăpezii de pe trotuare şi două tractoare dotate cu lame semi-purtate şi pluguri.

Acţiunea de deszăpezire se desfăşoară, în special, pe principalele artere, dar şi în toate celelalte zone din oraş, precum şi pe străzile adiacente tuturor sensurilor giratorii şi intersecţiilor.

Un număr de aproximativ 20 de muncitori sunt deja amplasaţi în punctele importante (intersecţii, treceri de pietoni, străzi în pantă), pentru a împrăştia material antiderapant, urmând ca în funcţie de situaţia din teren numărul lor să ajungă la peste 50.

Ultima modificare: 19.12.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Colindătorii au trecut şi astăzi pragul Primăriei municipiului Giurgiu