Ziua Eroilor, marcată și la Giurgiu de autoritățile locale și județene

Astăzi, la ora 12:00, clopotele bisericilor ortodoxe din Patriarhia Română au fost trase în semn de veșnică pomenire și recunoștință față de eroii căzuți pe câmpurile de luptă pentru libertatea poporului român.
Cu acest prilej, ca în fiecare an, a fost organizată o slujbă de pomenire, dar și un ceremonial militar, însoțit de depuneri de coroane, la care au participat primarul municipiului Giurgiu, Adrian Anghelescu și viceprimarii Ionel Muscalu și Marian Damian.
Pomenirea eroilor români la sărbătoarea Înălțării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920 și consfințită ulterior prin alte două hotărâri sinodale în anii 1999 și 2001, atunci când această zi a fost proclamată Sărbătoare Națională Bisericească.

Ultima modificare: 14.06.2024 – 09:51 de către Administrator

Anteriorul Ziua Eroilor, marcată și la Giurgiu de autoritățile locale și județene (video)