Expoziție de costume populare bulgărești

O frumoasă și deosebită expoziție de costume populare bulgărești, unele cu o vechime de peste o sută de ani, a fost organizată, astăzi 21 mai, la sediul Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Giurgiu, cu sprijinul familiei Preot Mihail și Kalina Mihailov.
La vernisaj au participat atașatul cultural al Ambasadei Bulgariei în România, viceprimarul Ionel Muscalu, consilierul local, Gheorghe Bușcu, Lili Ganceva, directorul Asociației Euroregiunea Danubius și numeroși pensionari, membri activi ai CAR.
Atmosfera a fost întreținută de corul format din seniorii CAR, care a încântat auditoriul atât cu melodii din repertoriul românesc, cât și bulgăresc.

Ultima modificare: 22.05.2024 – 08:33 de către Administrator

Anteriorul Pe strada Cărămidarii Vechi, lucrările de așternere a stratului de binder se apropie de final