Ziua veteranilor de război, marcată și la Giurgiu

În data de 29 aprilie, în toate garnizoanele din țară sunt organizate ceremonii militare și religioase de depuneri de coroane și jerbe de flori la monumentele dedicate eroilor din cel de-Al Doilea Război Mondial.
Autoritățile locale și județene din Giurgiu au participat la evenimentele dedicate acestei zile la Mausoleul Eroilor din curtea Bisericii ”Înălțarea Domnului”, unde au avut loc ceremonialul militar și religios, acesta fiind încheiat cu depunerea de coroane.
Primăria municipiului Giurgiu a fost reprezentată de către cei doi viceprimari, Ionel Muscalu și Marian Damian.
Ziua Veteranilor de Război este marcată în semn de recunoaştere a meritelor acestora pentru apărarea independenţei, suveranității, integrităţii teritoriale şi a intereselor României. Titlul de ”veteran de război” a fost recunoscut pentru prima dată în ziua de 29 aprilie 1902.

Ultima modificare: 30.04.2024 – 10:23 de către Administrator

Anteriorul Astăzi, 29 aprilie, vor fi puse în funcțiune semafoarele aferente trecerilor de pietoni de pe strada Gării