Ziua Protecției Civile

Cu prilejul zilei Protecției Civile, care este sărbătorită în fiecare an, în data de 28 februarie 2024, la Giurgiu, Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență în colaborare cu I.S.U ”Vlașca” al județului Giurgiu, a efectuat astăzi, la ora 10:15, un exercițiu de alarmare publică, când au fost acționate sirenele de alarmare – avertizare a populației timp de 2 minute. Exercițiul a fost organizat la nivel național de I.G.S.U.
Tema exercițiului a fost ALARMĂ LA DEZASTRE.
Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități specifice, măsuri și sarcini organizatorice, tehnice, operative, cu caracter umanitarși de infomare publică, planificate, organizate ți realizate potrivit Legii nr.481/2004, în scopul prevenirii și reducerii riscurilor de producere a dezastrelor, protejării populației, bunurilor și mediului împotriva efectelor negative ale situațiilor de urgență, conflictelor armate și înlăturării operative a urmărilor acestora și asigurării condițiilor necesare supraviețuirii persoanelor afectate.
De asemenea, S.V.S.U. va distribui pliante în locurile aglomerate din oraș, de astăzi până vineri.
Scopul pliantelor este de a informa cetățenii despre modul cum trebuie să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență; ghid pentru situații de criză, modul de utilizare în siguranță a instalațiilor electrice, a instalațiilor de gaze naturale.

Ultima modificare: 28.02.2024 – 15:08 de către Administrator

Anteriorul Primăvara se apropie, curățenia în oraș continuă