La mulți ani Preasfinției Sale dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului

Cu prilejul aniversării zilei onomastice a Preasfinției Sale dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, primarul municipiului Giurgiu adresează cele mai sincere urări de sănătate, de fericire și ajutor sfânt de la Bunul Dumnezeu în activitatea pastorală, misionară și culturală pe care o desfășoară cu dăruire și înțelepciune.
PreaSfinția Sa, dr. Ambrozie, întâiul Episcop al Giurgiului este nu doar întâistătătorul bisericii ortodoxe din județul Giurgiu, ci și un apărător al tradițiilor bisericești și al culturii vlăscene, sub binecuvântarea căruia și cu dar de la Dumnezeu s-a intensificat activitatea de editare de cărți, care pune istoria locului într-o lumină complexă și relevantă, îmbogățind valorile noastre spirituale și de credință. PreaSfinția Sa s-a preocupat și de activitatea pastoral-misionară, social-filantropică și refacerea unor vechi vetre monahale, ori zidirea unor noi sfinte lăcașuri pentru creșterea moștenirii de credință din această margine de țară.
Întru mulți fericiți ani, Preasfinției Sale!

Ultima modificare: 07.12.2023 – 12:13 de către Administrator

Anteriorul Anunț