Informează-te!
În scopul evitării exploatării cetățenilor români care doresc să muncească în Norvegia, Ambasada României la Oslo avertizează că mai mulți cetățeni români, aflați la muncă pe teritoriul Regatului Norvegiei, au devenit victime ale exploatării prin muncă și/sau ale unor înșelătorii financiare.
Muncitorii români au fost fraudați de compatrioți, care, la adăpostul firmelor pe care conduc, le-au furat angajaților cărțile de identitate, accesând credite foarte mari, la diferite insituții de credit din Norvegia, în numele și pentru angajați. Mulți dintre muncitori au rămas și în prezent cu datorii de sute de mii de euro, sume pe care nu au cum să le achite. În timp ce plățile au ajuns către angajator, facturile și creanțele de colectare a datoriilor ajung la muncitorul imigrant.
Metodele folosite de fraudatori sunt: falsificarea folilor de salariu, falsificarea identității prin atribuirea de funcții de conducere în firme sau, în cazuri mai elaborate, constituirea unei firme în numele victimei. ”Facilitatorii” solicită 20-30% din sumă, copie după pașaport, CNP norvegian și token bancar. Pe lângă suma stabilită de comun acord, fraudatorii ”împrumută” alte sume considerabile fără știință, dar cu documentele păgubitului.
Recomandări pentru nu cădea în capcana fraudatorilor:
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
![➡️](http://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t25/1.5/16/27a1.png)
Foto:Google
Ultima modificare: 13.02.2023 – 14:30 de către Administrator