MĂSURI DE URGENŢĂ PE TIMPUL CANICULEI

Primăria Municipiului Giurgiu, prin Biroul pentru Situaţii de Urgenţă a început de luni, 20 iulie, distribuirea gratuită a apei potabile către cetăţeni în mai multe puncte din oraş, pe fondul temperaturilor extreme de ridicate anunţate de meteorologi.
Astfel, giurgiuvenii pot benefcia de apă plată şi pahare de unică folosinţă în 11 puncte din oraş: Direcţia de Sănătate Publică Giurgiu (Bd. Bucureşti),Farmacia Hofigal (str. Tineretului),Supermarket Billa (str. Tineretului), Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate (Piaţa Centrală), Farmacia Donna (Piaţa Centrală), SC Cibin SA (Şos. Sloboziei), Supermarket Penny (str. Miron Nicolescu), Farmacia Terrafarm (N. Bălcescu, bl. V 32), Sediul Policlinică (Şos. Alexandriei), Farmacia Autogara 2NA (Bd. CFR), Vamă (Ieşirea din ţară)

Deasemenea, mai sunt amenajate două puncte pentru distribuirea apei, unul în Piaţa Centrală şi unul la intersecţia străzii Tineretului cu bulevardul Bucureşti. În cortul din Piaţa Centrală, dotat cu instalaţie de aer condiţionat, un asistent medical din cadrul DAS Giurgiu le va măsura tensiunea arterială giurgiuvenilor ce se vor opri pentru odihnă şi un pahar cu apă.
Pe lângă apa plată, în aceste locaţii, giurgiuvenii mai au la dispoziţie pentru a se hidrata cele 12 cişmele cu apă potabilă aflate în următoarele zone: Parcul Elevilor, Parcul Alei, CFR (vizavi de Autogară), Piaţa Centrală, Bd. Bucureşti (Blocul vechi al partidului), Bd. Bucureşti (zona Sanitas), Gării (adiacent CEC Bank), curtea Spitalului Judeţean, Parcul Clopotari, Parcul Mihai Viteazul, Parcul Sârguinţa şi pietonala Mircea cel Bătrân.
Pe lângă toate aceste măsuri care se impun în aceste perioade caniculare, administraţia publică locală recomandă cetăţenilor să evite, pe cât posibil, expunerile prelungite la soare între orele 11.00 – 18.00, să consume zilnic cel puţin 2 litri de lichide, fără a aştepta apariţia senzaţiei de sete, să poarte pălării de soare, haine lejere şi simple, din fibre naturale, de culori deschise, să consume cât mai multe legume şi fructe şi să evite, pe timpul zilei, activităţile de exterior care necesită efort fizic şi implicit un consum mare de energie – sport, grădinărit.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul O NOUĂ ETAPĂ DE DEZINSECȚIE LA SOL ÎMPOTRIVA ȚÂNȚARILOR ȘI CĂPUȘELOR