GIURGIU S-A CONFORMAT CERINŢELOR CONSILIULUI NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII DE A FACILITA ACCESUL PERSOANELOR CU DIZABILITĂŢI LOCOMOTORII LA TRANSPORTUL LOCAL

Primăria Giurgiu a primit zilele acestea din partea Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) o copie a Hotărârii nr. 271/10.06.2015 din care reiese că municipiul s-a conformat cerinţelor de a adapta mijloacele de transport în comun pentru a facilita accesul persoanelor cu dizabilităţi locomotorii.
Municipiul Giurgiu se afla printre cele 37 de municipii care, prin Hotărârea nr. 251/30.04.2014 a CNCD, au primit recomandarea să revizuiască toate contractele încheiate cu firmele de transport în sensul prelungirii contractelor doar cu firmele care au toate mijloacele de transport în comun adaptate transportului persoanelor cu dizabilităţi locomotorii, conform prevederilor legale.
„Dacă iniţial Giurgiu era trecut pe lista oraşelor care urmau să primească amendă pentru că nu a asigurat transportul în comun cu mijloace care să aibă dotarea pentru persoanele cu dizabilităţi, în acest moment suntem trecuţi cu liniuţă, zero, nu mai primim nici amendă şi suntem în lista celor care ne-am îndeplinit o condiţie de bază, aceea de a avea mijloace dotate cu aceste rampe pentru persoanele cu dezabilităţi”, a precizat primarul Nicolae Barbu.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul IMPOZITUL PENTRU AUTOTURISMELE HIBRID SCADE CU 95%