CEREMONII MILITARE SI DEPUNERI DE COROANE

Data de 9 mai, zi cu triplă semnificaţie la nivel naţional, marcând Ziua Europei, Ziua Proclamării Independenţei şi Ziua Victoriei, a fost sărbătorită, sâmbătă, şi la Giurgiu.
Manifestările dedicate acestei sărbători au debutat cu primirea oficialităţilor, în speţă subprefectul de Giurgiu, Lucian Dumitru, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Vasile Mustăţea şi viceprimarul Alexandru Vladu.
Evenimentul a continuat cu ceremoniile militare însoţite de depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor Războiului pentru Independenţă din Parcul Alei.
Din partea Executivului Primăriei Muncipiului Giurgiu, la manifestări au participat şi administratorul public, Niculae Ghiţă, și directorii instituţiilor suborodonate Primăriei.
Ceremoniile militare desfăşurate cu prilejul sărbătoririi celor trei evenimente au culminat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul STRAZILE HOREA, CLOSCA, CRISAN, COMANA SI GRIVITEI VOR FI MODERNIZATE SI ASFALTATE PANA LA TOAMNA