INTALNIRI LA BRUXELLES IN CADRUL PROIECTULUI PLATFORMA – VOCEA AUTORITATILOR LOCALE SI REGIONALE PENTRU DEZVOLTARE

La sfârşitul saptămânii trecute, în perioada 9 – 10 aprilie, s-au desfăşurat, la Bruxelles, două evenimente în cadrul proiectului Platforma – vocea autorităţilor locale şi regionale pentru dezvoltare, în care Asociația Municipiilor din România, din care Giurgiu face parte, este membru.La cele două întâlniri au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale şi actori non-statali din Franţa, Germania, Spania, Anglia, Belgia, Olanda, Suedia, Cehia şi România. De menţionat este că singurul oraș care a reprezentat România a fost Giurgiu, prin viceprimarul Alexandru Vladu şi prin dna. Ianca Meca, director executiv al Direcției Programe Europene. În prima zi, respectiv pe 9 aprilie, a avut loc întâlnirea comitetului de conducere al Platforma, din care face parte şi municipiul Giurgiu, reprezentat de viceprimarul Alexandru Vladu. Temele de discuţie au vizat în primul rând aspecte ale parteneriatului strategic şi politicii de vecinătate în sudul şi estul Europei, în special cu statele non-membre UE, cu precădere statele din estul Europei (Ucraina, Azerbadjan, etc).Discuţiile au continuat pe tema Anului European pentru Dezvoltare – 2015 şi a Zilei Europene pentru Solidaritate Locală, ce urmează a fi stabilită de comun acord în toate statele membre UE. Marcarea acestei zile reprezintă o oportunitate de creştere a conştientizării cetăţenilor în privinţa importanţei rolului autorităţilor locale şi regionale în dezvoltare.Un rol important în susţinerea acestor iniţiative îl au membrii Parlamentului European, iar colaborarea cu europarlamentarii în fiecare stat membru este benefică în organizarea evenimentelor dedicate Anului European al Dezvoltării – anul 2015. Reprezentanţii francezi şi spanioli au împărăşit din experienţa lor în organizarea unor evenimente de acest tip, care au loc de câţiva ani.Ca o concluzie a discuţiilor din cadrul acestei întâlniri, se poate spune că “vocea” autorităţilor locale şi regionale trebuie auzită atât la Comisia Europeană, cât şi la Parlamentul European, astfel încât problemele existente în comunităţile locale să se regăsească în politicile UE, sau altfel spus, politicile UE trebuie să răspundă şi să rezolve toate problemele existente în statele membre, atât la nivel local şi regional, cât şi la nivel central.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul MESAJUL PRIMARULUI NICOLAE BARBU CU OCAZIA PASTELUI