Week-end plin pentru agentii de la Politia Locala, in urma ninsorii cazute vineri noapte

Pe principiul, critica este constructivă, dacă este însușită cu responsabilitate, agenții de la Poliția Locală au demonstrat week-end-ul trecut că pot să își desfășoare activitatea corespunzător, în zilele în care am avut căderi de zăpadă și în oraș au avut loc operațiuni de deszăpezire.
Astfel, 57 de agenţi locali, împărţiţi pe zone de acţiune, au acţionat în mod special pe arterele principale prinse în urgenţa I, derulând activităţi de îndrumare şi control a cetăţenilor şi comercianţilor pentru înlăturarea zăpezii. Agenţii economici au fost somaţi să respecte prevederile legale şi să cureţe zăpada din faţa societăţii pe care o deţin, urmând ca astăzi, 9 februarie, poliţiştii locali să constate dacă s-au conformat şi în caz contrar, să aplice sanţiuni.
Prin intervenția promptă, atât a agenților de la Poliția Locală, a echipelor de deszăpezire, dar și a cetățenilor, în municipiu s-a circulat fără probleme deosebite, în condiții de iarnă.
Și pentru că astăzi au fost reluate cursurile, şi unitățile de învățământ au fost verificate de o echipă de la Locală, respectiv starea căilor de acces, constatându-se că la majoritatea nu se intervenise pentru degajarea zăpezii:

* Grădiniţa – „Scufiţa Roşie”, str. Nicolae Bălănescu, nr.29, – nu s-a acţionat;
* Grădiniţa – „Prichindei”, str.Libertăţii, nr.3, – nu s-a acţionat;
* Grădiniţa – „Căsuţa Fermecată”, – nu s-a acţionat;
* Grădiniţa – nr.8, str.Gorneni, nr.54, – nu s-a acţionat;
* Grădiniţa – nr.9, str.C-tin Brîncoveanu, nr.3, – nu s-a acţionat;

* Şcola generală nr. 1 – „Sf. Gheorghe”, – nu s-a acţionat;
* Şcola generală nr. 2 – „Mircea cel Bătrân”, – nu s-a acţionat;
* Şcola generală nr. 3 – nu s-a acţionat;
* Şcola generală nr. 4 – „Mihai Eminescu”, – nu s-a acţionat;
* Şcola generală nr. 5 – „Emil Gulian”, – au fost degajate căile de acces;
* Şcola generală nr. 6 – „Savin Popescu”, – nu s-a acţionat;
* Şcola generală nr. 7 – au fost degajate căile de acces;
* Şcola generală nr. 8 – „Acd. Miron Nicolescu”, – au fost degajate căile de acces;

* Grup Şcolar Economic „Ion Barbu”, str.1Decembrie 1918, nr.83, – nu s-a acţionat;
* Lic.Tehnologic „Miron Nicolescu”, şos.Sloboziei, nr.1, – au fost degajate căile de acces;
* Lic.Teoretic „Nicolae Cartojan”, str. 23 August, nr. 9, – au fost degajate căile de acces;
* Seminar Teologic „Teoctist Patriarhul”, şos. Sloboziei, nr.1, – au fost degajate căile de acces;
* Lic. Teoretic „Tudor Vianu”, str. Tudor Vianu, nr. 28, – nu s-a acţionat, ag. de pază Văcăruş Mircea se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, acesta a fost sancţionat contravenţional de către ag. de la Poliţia Mun. Giurgiu.
* Colegiul Tehnic „Viceamiral Ioan Bălănescu”, str.Uzinei, nr.30B, – nu s-a acţionat.

În zilele de week-end, agenţii locali din cadrul Biroului Ordine Publică, cu atribuţii de serviciu în Piaţa Centrală, nu au permis practicarea comerțului în condiții improprii, a cerșetoriei și au îndepărtat trei femei cunoscute ca fiind persoane ce comercializează ţigări netimbrate, aplicând amenzi contravenţionale, de 100, respectiv 500 de lei.
Sâmbătă, în jurul prânzului, în Piața Centrală, un agent a descoperit o femeie fără adăpost, de 83 de ani, din Remuș, transportată la Unitatea de Primiri Urgente din cadrul Spitalului Judeţean şi ulterior la „Centrul de primire în regim de urgenţă a persoanelor defavorizate” din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Giurgiu, acolo unde beneficiază de îngrijirile necesare.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Consiliul Local al Seniorilor s-a reunit intr-o noua ședinta aferenta lunii februarie