Masuri pentru prevenirea inundatiilor in urma topirii zapezii

Având în vedere temperaturile ridicate din ultima perioadă şi topirea bruscă a zăpezii, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu monitorizează evoluţia fenomenelor hidrometeorologice prin asigurarea condiţiilor necesare pentru a se acţiona prompt în situaţia apariţiei de factori de risc care pot genera situaţii de urgenţă la nivelul municipiului Giurgiu.
Măsurile dispuse se referă la asigurarea serviciului de permanenţă la sediul Primăriei în conformitate cu prevederile O.M.A.I., nr. 736-2005, în vederea primirii deciziilor CJSU Giurgiu şi pentru transmiterea informaţiilor privind evoluţia fenomenelor periculoase, efectelor lor, măsurile luate şi măsurile suplimentare necesare.
De asemenea, se asigură o monitorizare permanentă a situaţiei operative, este asigurat numărul echipelor de intervenţie în caz de nevoie, pregătirea utilajelor şi materialelor necesare.
Pentru o mai bună gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, transmiterea datelor se face către Dispeceratul ISU “Vlaşca” al judeţului Giurgiu la nr. de tel. 0372/570724 sau la nr. de fax 0246/219149, dispeceratul Sistemului de Gospodărire a Apelor Giurgiu la nr. de tel. 021/4689354, 0246/278278 sau la nr. de fax 021/4689305 şi la dispeceratul Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu la nr. de tel. 0246/219409.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul “Cauti un loc de munca? Pune CV-ul tau aici!”