Scoala Nr. 1 si gradinitele Nr. 3 si 8 vor fi modernizate

Primăria Municipiului Giurgiu a investit din 2012 până în prezent circa 14 miliarde de lei pentru modernizarea şi reconstrucția școlilor, grădinițelor și liceelor din oraș.
Una dintre prioritățile municipalității pe anul 2015 este refacerea Școlii Nr. 1 care va intra într-un amplu proces de modernizare. A fost deja finalizată expertiza tehnică, urmează elaborarea proiectului tehnic și obținerea avizelor necesare, această instituţie de învăţământ fiind un monument istoric.
De asemenea, vor fi modernizate grădinițele Nr. 3 și Nr. 8 situate pe străzile Smârdei și Gorneni.
În 2014 au fost finalizate lucrările de reparații și modernizare a mai multor școli și licee, respectiv Școala Nr. 3, Colegiul Național Ion Maiorescu, liceele Nicolae Cartojan și Nicolae Bălănescu, iar la Grupul Şcolar Economic Administrativ “Ion Barbu” a fost refăcut acoperișul.
Totodată, anul acesta vor fi demarate proiectele de înființare a școlilor profesionale pentru care Inspectoratul Școlar General și-a dat deja acordul. Programa și oferta de meserii va fi unică pentru toate cele 3 licee industriale.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul SALI DE SPORT SI UN BAZIN DE INOT PENTRU TREI SCOLI DIN MUNICIPIU