Pregătiri pentru noul an școlar

Municipalitatea a făcut eforturi considerabile și în această vară, într-un an financiar deosebit de greu, pentru că noul an școlar 2022-2023 să vină pentru copiii și tinerii giurgiuveni cu spații igienizate, cu reparațiile necesare făcute, în siguranță pentru sănătatea acestora și a cadrelor didactice care își petrec mare parte din zi în clădirile grădinițelor, școlilor și liceelor.
Astfel, într-o ședință extraordinară recentă, de la începtul lunii, consilierii locali au aprobat suplimentarea sumelor necesare unităților de învățământ, în vederea angajării cheltuielilor pentru materiale de igieniare și întreținere, reparații hidranți, încărcare stingătoare, cheltuieli necesare pentru desfășurarea lucrărilor necesare înaintea deschiderii anului școlar.
Concret, au fost alocate sumele de 83.000 de lei pentru materiale de iginizare și întreținere, 6000 de lei pentru reparații/revizii/verificare hidranți, 47.000 de lei pentru încărcare/verificare stingătoare, respectiv un total de 136.000 de lei pentru cele 10 școli gimnaziale, 6 licee/grupuri școlare și 12 grădinițe.
Pentru 2022-2023 sunt înscriși 9.515 copii și tineri, în formele de învățământ: antepreșcolar (45), preșcolar (1.252), primar (2.309), gimnazial (1.919) și liceal (3.990).
În același timp, Giurgiu Servicii Locale se ocupă zilele acestea de toaletarea copacilor și cositul ierbii din curtea acestor unități, lucrări de marcaj, reparații mobilier, astfel ca, până pe 5 septembrie, totul să fie gata.

Ultima modificare: 25.08.2022 – 12:21 de către Administrator

Anteriorul PROIECTUL ORDINII DE ZI A ȘEDINȚEI ORDINARE A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI GIURGIU DIN DATA DE 25 AUGUST 2022