52 de caini sterilizati in cadrul campaniei organizate de municipalitate cu sprijinul DsN

Campania de sterilizare a câinilor cu stăpân a debutat în weekend-ul ce tocmai a trecut. Deşi pe listele întocmite de Dispeceratul Poliţiei Locale au fost înscrise 80 de patrupede pentru sterilizare, numărul efectiv al câinilor sterilizaţi sâmbătă, 13 septembrie, a fost de 52, iar asta pentru că unii stăpâni nu s-au prezentat cu patrupedele, iar alţii au venit cu mai puţini câini decât s-au înscris pe listă. Caravana mobilă pusă la dispoziţie de organizaţia germană DsN a sterilizat patrupedele aduse de giurgiuveni începând cu ora opt dimineaţa şi până seara, la ora 20.00. Celor 52 de câini li s-au adăugat şi trei pisici, care au fost, de asemenea, sterilizate. Alţi cinci căţei de talie redusă au fost reprogramaţi, întrucât aveau nevoie de anestezie specială. Câinilor sterilizaţi li s-a pus crotaliu. Între patrupedele sterilizate s-au aflat foarte multe căţele gestante.
Potrivit organizaţiei germane, acţiunea se va repeta cu altă ocazie, în funcţie de numărul giurgiuvenilor care vor solicita acest lucru.

Ultima modificare: 15.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Fotbalistii Astra Giurgiu isi vor prezenta rezultatele in fata liceenilor de la Maiorescu