Planuri urbanistice zonale pentru valorificarea potentialului istoric, cultural si de dezvoltare a zonei centrale a orasului

Valorificarea potenţialului istoric, cultural şi de dezvoltare a zonei centrale a oraşului reprezintă unul din obiectivele importante pe care municipalitatea şi-a propus să le realizeze.
În acest sens, Primăria Municipiului Giurgiu lucrează în prezent la elaborarea unor planuri urbanistice zonale (PUZ) ce vor constitui puncte de plecare pentru realizarea unor investiţii ulterioare în acest segment al oraşului.
Unul dintre aceste PUZ-uri vizează zona Cetății Giurgiu, situată în sudul zonei centrale a Municipiului Giurgiu, pe fosta Insulă Sf. Gheorghe, între bratul (canalul) Cama şi bratul minor Sf. Gheorghe. Planul urbanistic zonal va reglementa dezvoltarea zonei Cetăţii Giurgiu şi a unei suprafeţe de teren de 1,5 ha aparţinând fostei unităţi militare şi constituirii unei zone destinate culturii şi agrementului şi va avea ca scop punerea în valoare a Cetăţii, includerea sa în circuitul turistic, luând în considerare posibilitatea reconstruirii totale sau parţiale a acesteia, precum şi refacerea fostului canal ce transformă amplasamentul cetăţii într-o insulă. Oportunitatea lucrării este fundamentata de o serie de argumente precum:
– necesitatea definirii zonei Cetăţii ca zonă turistică şi îmbunătăţirea accesului la malurile canalului, prin crearea unui sistem de alei pietonale şi piste pentru biciclete adiacente amplasamentului cetăţii;
– îmbunătăţirea relaţiei dintre Cetatea din Insulă şi restul oraşului, prin crearea unor eventuale legături între aceasta şi oraş;
– creşterea gradului de interes pentru zona studiată prin amplasarea unor funcţiuni atractive (cinema, mediatecă etc.) pentru populaţie, care să conducă la amplificarea potenţialului turistic şi diversificarea gamei de servicii oferite locuitorilor şi turiştilor.
Şi traseul reprezentativ Piaţa Gării – Strada Gării (tronsonul cuprins între Piaţa Gării şi Piaţa Unirii) – Piaţa Unirii – Strada Ştefan cel Mare – Piaţa Sfântul Gheorghe – Strada Mircea cel Bătrân face obiectul unei documentaţii PUZ. Prin intermediul acestuia se va reglementa dezvoltarea zonei aferente traseului străzilor şi pieţelor descrise, prin reglementarea tipurilor de utilizări ale terenului, a funcţionalităţii şi conformării circulaţiilor auto şi pietonale şi a cadrului construit/amenajat, se vor identifica subzone care necesită amenajări speciale şi care vor fi detaliate prin proiecte viitoare, vor fi formulate reguli privind faţadele şi materialele de finisaj ce pot fi folosite în cazul faţadelor orientate către spaţiul public. De asemenea, se vor stabili reguli de amplasare a mobilierului urban şi a altor elemente cu impact vizual asupra zonei.
Astfel, se va asigura un cadru de dezvoltare controlată a acestui fragment semnificativ, ce va duce la constituirea întregii zone centrale într-o adevărată “carte de vizită“ a oraşului.

Ultima modificare: 02.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Piscina de la Tabara Stejarul, redeschisa publicului