Giurgiu, selectat pentru o finantare nerambursabila de 630 de mii de lei in domeniul turismului

În vederea acccesării de fonduri nerambursabile prin Programul Operațional Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 privind Dezvoltarea Durabilă și promovarea turismului, domeniul major de intervenție 5.3 – Promovarea potențialului turistic și crearea infrastructurii necesare, în scopul creșterii atractivității României ca destinație turistică, Operațiunea Crearea Centrelor Naționale de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) și dotarea acestora, Compartimentul Programe Europene din cadrul Primăriei Giurgiu a solicitat o finanțare pentru realizarea obiectivului de investiții – Centrul Național de Informare și Promovare Turistică în municipiul Giurgiu. Acest proiect vizează crearea la Giurgiu, în parcul Mihai Viteazul, a unui Centru Naţional de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) și dotarea acestuia, construcție unitară la nivel național, în scopul creșterii numărului turiștilor. De asemenea, se dorește includerea Centrului Național de Informare și Promovare Turistică de la Giurgiu în rețeaua nou înființată la nivel național și în sistemul integrat și informatizat nou creat pentru promovarea ofertei turistice românești și pentru accesul celor interesați la aceasta și crearea unei baze de date în domeniul turistic în scopul creșterii atractivității pentru turism și afaceri a municipiului și regiunii. Valoarea totală a investiției (inclusiv TVA) este de 629.070,32 lei. Contribuția Consiliului Local va fi în procent de 2%+cheltuielile neeligibile, precum și valoarea totală TVA, în sumă totală de 13.016,35 lei. Fondurile nerambursabile vor fi în procent de 98% din valoarea eligibilă a proiectului, adică suma de 615.946,93 lei. Durata de realizare a investiției este de 12 luni de la semnarea contractului.
Urmare a unui proces complex de evaluare din punct de vedere administrativ, al eligibilității, precum și din punct de vedere tehnic și economic, Primăria Giurgiu a fost selectată pentru a primi asistență financiară nerambursabilă, iar în perioada imediat următoare autoritatea de management, Autoritatea Naţională pentru Turism, va efectua o vizită de precontractare, prilej cu care se vor stabili ultimele detalii înaintea semnării contractului de finanţare.

Ultima modificare: 22.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Blocul C din cartierul Slobozia, evacuat pentru siguranţa locatarilor