Masuri pentru stimularea implementarii sistemului de contorizare individuala pe orizontala

Familiile nevoiaşe care nu şi-au realizat instalaţiile interioare de încălzire prin distribuţie pe orizontală din lipsa banilor vor putea beneficia de un sprijin financiar din partea municipalităţii pentru plata acestui serviciu.
Măsura a fost adoptată în şedinţa extraordinară a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu din 9 iulie, când a fost aprobat Regulamentul de acordare a unui sprijin financiar persoanelor aflate în dificultate pentru realizarea instalaţiilor interioare de încălzire prin distribuţie pe orizontală în condominiile din municipiul Giurgiu, şi are în vedere stimularea implementării sistemului de contorizare pe orizontală, ca soluţie la problema debranşărilor masive, sau a proprietarilor care nu primesc agent termic din cauza rău-platnicilor.
Conform Regulamentului, pentru a beneficia de sprijin financiar, persoanele fizice din municipiul Giurgiu trebuie să îndeplinească cel puţin unul dintre următoarele criterii:
– venitul pe membru de familie este mai mic sau egal cu salariul minim pe economie de 700 lei.
– unul dintre membrii familiei este persoană cu handicap de gradul I
– proprietarul (proprietarii) apartamentului sunt pensionari
Aceştia vor depune la Primărie o cerere însoţită de copie a actului de identitate, adeverinţă de salariat/copie talon pensie/copie certificat de handicap gradul I, copi a contractului lucrării de execuţie a instalaţiei interioare de încălzire prin distribuţie pe orizontală precum şi proiectul tehnic de realizare, copie a hotărârii adunării generale a asociaţiei de proprietari sau a tuturor proprietarilor din condominiu sau scară de bloc de modificare a sistemului de încălzire centralizat şi de menţinere a acestuia pentru o perioadă de minim cinci ani, precum şi dovada că este utilizator al serviciului de alimentare centralizată cu energie termică.
Sprijinul financiar acordat de municipalitate se ridică la 50 la sută din valoarea lucrărilor de execuţie, fără însă a depăşi 700 lei pentru fiecare familie, şi va fi plătit în contul executantului, în numele şi pe seama beneficiarului ajutorului financiar.
Referitor la numărul familiilor ce vor beneficia de sprijinul financiar, edilul şef Nicolae Barbu a precizat că acesta va fi stabilit în funcţie de veniturile de care dispune Primăria: „Când vom avea surse financiare, o să vin în faţa consiliului şi o să stabilim o anumită sumă de bani pe care să o folosim într-un an, iar din acea sumă de bani vom vedea câte apartamente putem face”.
Primarul a ţinut să precizeze, de asemenea, care este scopul principal al acordării sprijinului: „este un suport financiar al Primăriei dat cu un singur scop: acela de a păstra sistemul centralizat de încălzire, fiindcă dacă într-un bloc sunt două persoane care-şi păstrează sistemul centralizat de încălzire, iar ceilalţi se racordează la alimentarea cu gaze, suntem obligaţi la acele două persoane să le furnizăm agent termic, cu costuri foarte mari. Drept urmare, am trecut o clauză ca atunci când face cererea, omul să-şi ia angajamentul ca în situaţia renunţării la noul sistem de încălzire pe orizontală sau în cazul vânzării apartamentului mai devreme de cinci ani de la data acordării sprijinului, se vor returna aceşti bani, fie de către persoana respectivă, fie de către cel care cumpără apartamentul care va prelua această obligaţie. Adică nu facem un favor, iar după un an, el se debranşează şi îşi trage gaze. Dacă face acest lucru, trebuie să returneze acea sumă de bani”.

Ultima modificare: 17.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Apel catre cetateni