Masuri pentru reducerea numarului de caini fara stapan

Societatea Giurgiu Servicii Locale din subordinea Primăriei Municipiului Giurgiu a întreprins, pe raza municipiului, mai multe acțiuni pentru reducerea numărului de câini fără stăpân.
În acest sens, serviciul de gestiune a câinilor fără stăpân a aplicat o serie de măsuri, respectiv din totalul de câini estimat la începutul anului 2013, de 3000 – 3500, au fost capturați 829, adoptați 363, sterilizați 296 și eutanasiați 41.
În ceea ce privește anul 2014, din totalul de patrupede estimat la începutul anului de 1500 – 2000 până la data de 19.06.2014 au fost capturați 457, adoptați 351, sterilizați 307 și eutanasiați 58.
De asemenea, au mai fost desfășurate campanii de informare a populației municipiului cu privire la gestionarea câinilor fără stăpân, atât prin mijloace de informare în masă (televiziuni, ziare locale), cât și prin distribuirea de pliante. Ca urmare a acestor informări, cetățenii care îngrijeau și hrăneau câinii de pe domeniul public, au înțeles că acest lucru nu mai poate fi tolerat și au decis să-și asume răspunderea pentru aceștia adoptându-i și îngrijindu-i. Astfel s-a diminuat numărul haitelor din preajma blocurilor, iar numărul căinilor a scăzut considerabil.

Ultima modificare: 07.07.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Cupa Pro Lex de fotbal, ediţia I, la Giurgiu